Candidates Named For Cambridge Local Elections

    Elections take place on Thursday 2nd May for 16 out of the 42 seats on Cambridge City Council and one seat on Cambridgeshire County Council.

    Nominated candidates for the Cambridge City Council elections are as follows.

    (*Denotes sitting councillor seeking re-election)

    Abbey

    Surname

    First Names

    Party

    BENNETT

    Naomi Anne

    Green

    BOYD

    Boris

    Renew

    BUTT

    Jake Robert

    Liberal Democrat

    DAVIES

    Haf Morlais

    Labour

    SMITH

    David Philip

    Conservative

     

    Arbury

    Surname

    First Names

    Party

    CLYNCH

    Harry

    Conservative

    LAWRENCE

    Stephen Roger

    Green

    O’REILLY*

    Carina Aileen

    Labour

    WARD

    Tim

    Liberal Democrat

     

    Castle

    Surname

    First Names

    Party

    CHADWICK

    Greg

    Liberal Democrat

    GREEN

    Matthew Evan

    Green

    LAMBOURNE

    Isabel

    Labour

    RILEY

    Oliver Hammond

    Conservative

     

    Cherry Hinton

    Surname

    First Names

    Party

    ASHTON*

    Mark William

    Labour

    HOSSAIN

    Mohammed Delowar

    Conservative

    RICHENS

    Jennifer Helen

    Green

    WRIGHT

    Henry David

    Liberal Democrat

     

    Coleridge

    Surname

    First Names

    Party

    DOUGLAS

    Donald Fisher

    Conservative

    HADLEY

    Grace Gabriella

    Labour

    HARRISON

    Alex

    Liberal Democrat

    KAMINSKI

    Bill

    UKIP

    NICMANIS

    Sarah Louise

    Green

     

    East Chesterton

    Surname

    First Names

    Party

    BAILEY

    Gareth Peter

    Green

    BIRD*

    Gerri

    Labour

    BURKINSHAW

    Peter

    UKIP

    COSKUN

    Timur

    Conservative

    DUNN

    Owen Stewart

    Liberal Democrat

     

    King’s Hedges (two councillors to be elected)

    Surname

    First Names

    Party

    BARRETT-PAYTON

    Eric William

    Conservative

    COLLIS

    Alexandra Lucy Jane

    Labour

    CORN

    David Paul

    UKIP

    DITCHFIELD

    Angela Kalinzi

    Green

    HALLAM

    Luke Jonathan

    Liberal Democrat

    PRICE*

    Kevin Andrew

    Labour

    REDPATH

    Ewan Charles

    Liberal Democrat

    SMITH

    Benedict

    Conservative

     

    Market

    Surname

    First Names

    Party

    GARNETT

    Emma Elizabeth

    Green

    KING

    Steve

    Labour

    PHELPS

    William

    Conservative

    PORRER

    Katie

    Liberal Democrat

     

    Newnham

    Surname

    First Names

    Party

    BEASTALL

    Joe

    Labour

    GEHRING*

    Markus

    Liberal Democrat

    SLADE

    Mark

    Green

    THEIS

    Dolly

    Conservative

     

    Petersfield 

    Surname

    First Names

    Party

    BROWN

    Sarah Elizabeth

    Liberal Democrat

    BURDETT

    Stephen Robert

    Conservative

    DAVEY

    Mike

    Labour

    IERUBINO

    Virgil Au Wenhan

    Green


    Queen Edith’s

    Surname

    First Names

    Party

    DAVIES

    Sam

    Independent

    DEB

    Manas

    Conservative

    GREEF

    Dan

    Labour

    PIPPAS*

    George Gregory

    Liberal Democrat

    WHITEBREAD

    Elisabeth Jane

    Green

     

    Romsey

    Surname

    First Names

    Party

    BLANCHARD LEWIS

    Joshua Guy

    Liberal Democrat

    KEEGAN

    Martin

    Conservative

    PATTERSON

    Caitlin

    Green

    SMITH*

    Anna Louise

    Labour

     

    Trumpington (two councillors to be elected)

    Surname

    First Names

    Party

    BIRD

    Matt

    Labour

    GALLOWAY

    Ceri Barbara

    Green

    LORD

    Peter

    Liberal Democrat

    MEFTAH

    Shapour

    Conservative

    SALWAY

    Philip James

    Conservative

    SHAFI

    May

    Labour

    SUMMERBELL

    Daniel Leo

    Liberal Democrat

    WELLS

    Sue

    Green

     

    West Chesterton

    Surname

    First Names

    Party

    HARFORD

    Michael John

    Conservative

    MITCHELL

    Shayne Mary

    Green

    SKINNER

    Alex

    Labour

    TUNNACLIFFE*

    Damien

    Liberal Democrat

     

    Nominated candidates for the Cambridgeshire County Council by-election in Trumpington division are as follows.

    Surname

    First Names

    Party

    ASHWOOD

    Barbara Anne

    Liberal Democrat

    CARPENTER

    Beverley

    Green

    GRAYSTON

    Rob

    Labour

    MEFTAH

    Shapour

    Conservative

     

    More from Local News

    Follow Us

    Travel

    • No traffic alerts

    Get The App

    Take Star Radio with you wherever you go and listen to us live. Interact with the studio and call, email, text and Tweet us all directly from within the app.

    • Available on the App Store
    • Available on Google Play

    Listener Club

    Sign up now for the latest updates and exclusive competitions on Star!

    Recently Played